Usnesení
Společného zasedání Slovenské rektorské konference a České konference rektorů
Praha, 3. června 2022
PDF
Slovenská rektorská konference (SRK) a Česká konference rektorů (ČKR) přijaly na Společném zasedání SRK a ČKR toto usnesení:
- SRK a ČKR po seznámení se se situací v obou zemích od posledního společného zasedání, které se konalo ve dnech 6. a 7. června 2019 péčí SRK v Bratislavě, považují za důležitou vzájemnou informovanost o stavu a vývoji slovenských a českých vysokých škol, která je základním předpokladem prohlubování spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání, vědy a výzkumu. Zasedání, které se mělo péčí ČKR konat v ČR v roce 2021, muselo být kvůli pandemii nemoci COVID-19 přesunuto do roku 2022.
- SRK a ČKR si vyměnily názory na období v letech 2020 a 2021, kdy nemohla kvůli pandemii nemoci COVID-19 po většinu akademického roku probíhat běžná prezenční výuka a muselo se sahat k distančním formám vzdělávání. V obou zemích se tak potvrdilo, že digitalizace vysokoškolského vzdělávání má být integrována do osnov v zájmu modernizace prostředí, avšak v zodpovědné míře tak, aby kvalita takového vzdělávání byla na srovnatelné úrovni jako při prezenčním vzdělávání.
- SRK a ČKR se shodně staví proti válce, kterou vede Ruská federace na Ukrajině, a vyzývají k jejímu okamžitému ukončení. Obě konference se snaží pomáhat vysokým školám na Ukrajině, stejně jako ukrajinským studentům studujícím v SR a v ČR, a také ukrajinským uchazečům
o studium. Na vysokých školách SR a ČR jsou navíc skupiny dobrovolníků z řad studentů
i akademických pracovníků, kteří nezištně pomáhají nejen ukrajinským studentům, ale všem ukrajinským uprchlíkům. Žijeme ve světě, v němž je lidská solidarita nezbytná, a proto SRK a ČKR apelují na společnost, aby bránila demokratické hodnoty, které jsou dnes i v Evropě ohroženy. - Společným cílem SRK a ČKR je plnohodnotné zastoupení vysokých škol v Evropském vysokoškolském prostoru, Evropském vzdělávacím prostoru a v Evropském výzkumném prostoru. Vysoké školy obou zemí chtějí být součástí diskuse o postavení vysokých škol
v budoucí Evropě a vyzývají politiky, aby při definování evropské budoucnosti začlenili do svých vizí i postavení a poslání vysokých škol, které jsou výjimečné tím, že spojují tzv. vědomostní trojúhelník – vzdělávání, výzkum a inovace. SRK a ČKR se shodly, že pokud jde
o legislativu, zejména o zákon o vysokých školách, považují v obou zemích za nejdůležitější princip autonomie vysokých škol, včetně řízení finančních toků, a rovný přístup k prostředkům na vědu a výzkum. Žádají o větší důvěru, o akademické svobody nejen pro jednotlivce, ale
i pro vysokoškolské instituce, a dodržení příslibu ministrů vyjádřeného na konferenci v Římě (2020), jímž se ministři zavázali dodržovat institucionální autonomii, akademické svobody a integritu, účast studentů a zaměstnanců na řízení vysokoškolského vzdělávání a veřejnou odpovědnost za vysokoškolské vzdělávání. Za neméně důležité považují SRK i ČKR kvalitní systém akreditací, objektivní hodnocení kvality vysokých škol a jejich internacionalizaci. Podporují, aby se jejich akreditační agentury co nejdříve staly členy evropské sítě ENQA a byly zapsány do Evropského registru agentur EQAR. - Růst cen energií a inflace v obou zemích, a také pokles financí na veřejné vysoké školství v SR, mohou přivést vysoké školství do nepříznivé situace. V duchu nejnovějších doporučení UNESCO (2022), ve kterých je deklarováno, že vysoké školství je důležitou prioritou a může přispět k sociální, ekonomické a ekologické transformaci potřebné k řešení nejpalčivějších problémů, je třeba zabezpečit adekvátní zdroje pro vysoké školy, aby se mohly věnovat službě společnosti. SRK a ČKR proto považují za důležité každoroční navyšování financování veřejných vysokých škol tak, aby byl podíl veřejných financí na HDP vynakládaných na vysoké školství v dohledné době srovnatelný s průměrem zemí OECD.
- SRK a ČKR se usnesly, že budou v tradici společných zasedání nadále pokračovat, a potvrdily, že příští zasedání se uskuteční ve dnech 6. a 7. června 2024 péčí SRK ve Slovenské republice.
V této souvislosti považují za důležitou i spolupráci v rámci Evropské univerzitní asociace, jejímiž řádnými kolektivními členy SRK i ČKR od jejího vzniku v roce 2001 jsou. Jak SRK, tak ČKR mají za sebou téměř 30letou historii. Vznik SRK ze společného Klubu rektorů českých a slovenských vysokých škol se datuje 25. listopadu 1992, vznik ČKR 28. ledna 1993.
V Praze dne 3. června 2022
Za Slovenskou rektorskou konferenci
Prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., Dr.h.c.
prezident
Za Českou konferenci rektorů
Prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D.
předseda